flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
12
quantity
Product details
Category
Application: Technical Specification: Isochronous Operation/Steady State Stability ± 0.25% or better Speed Range/Governor 1K-7.5K Hz continuous Speed Drift with Temperature ± 1% Maximun IDLE Adjustment 160±20Hz - 60% of set speed Droop adjustment Min.(K-L Jumpered) 15Hz. ±6Hz. per 1.0 A change Droop adjustment Max.(K-L Jumpered) 400Hz. ±75Hz. per 1.0 A change Droop Adj. Max. (K-L Jumpered) 875Hz., ±75Hz. per 1.0 A change Droop Adj. Min. (K-L Jumpered) 15Hz.,±6Hz. per 1.0 A change Speed Trim Range±200Hz Remote Variable Speed Range 500 -7.5Hz. or any part thereof Terminal Sensitivity J: 100Hz., ±15Hz/Volt @ 5.0 K Impedance L: 735Hz., ± 60Hz/Volt @ 65 K Impedance N: 148Hz., ±10Hz/Volt @ 1Meg. Impedance P: 10V DC Supply @ 20ma Max. Speed Switch Adjustment Range 1000-10000Hz. Environmental:Ambient Operating Temperature Range -40℃ to +85℃ Relative Humidity up to 95% Storage Temperature -55℃- 90℃ Shock 20-100HZ 500mm/Sec Input power:Supply 12 or 24V DC Battery Systems(Transient and Reverse Voltage Protected) Polarity Negative Ground(Case Isolated) Power Consumption 50mA continuous plus actuator current Actuator Current Range @ 25℃-(Inductive Load) Min. 2.5 Amps, Max. 10 Amps continuous Speed Sensor Signal 0.5-120 V RMS Speed Switch Relay Contacts(N.O.and N.C.) 10Amp
  • 【Condition】New Replacement Speed Controller Governor
  • 【Part Number】 ESD5500E
  • 【Specification】【1】Input power:Supply 12 or 24V DC Battery Systems(Transient and Reverse Voltage Protected); 【2】Polarity Negative Ground(Case Isolated); 【3】Power Consumption 50mA continuous plus actuator current; 【4】Actuator Current Range @ 25℃-(Inductive Load) Min. 2.5 Amps, Max. 10 Amps continuous; 【5】Speed Sensor Signal 0.5-120 V RMS; 【6】Speed Switch Relay Contacts(N.O.and N.C.) 10Amp;
Brand BLUESUNSOLAR
Model Speed Control Unit
Exterior Machined
Item Weight 1.31 pounds
Manufacturer BLUESUNSOLAR
Item model number ESD5500E
Manufacturer Part Number ADC120-12V or 24V ESD5500E MSP6729